یکشنبه, 07 مرداد 1397 ساعت 10:35

انیمیشن های ایرانی نیاز به قهرمان دارد (علیرضا گلپایگانی عضو هیات علمی گروه کارشناسی ارشد انیمیشن دانشگاه هنر)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

انیمیشن های ایرانی نیاز به قهرمان دارند استقبال ازجناب خان و کلاه قرمزی به خاطر ایرانی بودنشان است

علیرضا گلپایگانی عضو هیات علمی گروه کارشناسی ارشد انیمیشن دانشگاه هنر درخصوص سرمایه گذاری بر روی انیمیشن های سینمایی، گفت:اولین نکته و شاید مهمترین آن  بازگشت سرمایه برای سرمایه گذاری است که هزینه بر روی انیمیشن سینمایی را ریسک می داند.سرمایه گذار بخشی از سرمایه ای که بر روی فیلم های سینمایی زنده هزینه کرده است  علاوه بر اکران عمومی توسط نمایش خانگی بدست میآورد اما در مورد انیمیشن‌های سینمایی با وجود انیمیشن های هالیوودی در بازار اطمینان بازگشت سرمایه همراه با سود با شک و تردید همراه است .
وی با بیان اینکه با تبلیغات می‌توان اعتماد سرمایه گذاران را جلب کرد، افزود: انیمیشن هایی همچون فیلشاه، تهران 1500 و شاهزاده روم ،علاو بر مضمون متفاوت وجذاب ، تبلیغات گسترده و خوبی داشتند به همین دلیل هم بسیار مورد استقبال  مخاطب قرار گرفتند و باعث فروش بالای آنها دراکران سینمایی شد .
گلپایگانی ادامه داد: اغراق نیست اگر بگوییم  باید به اندازه تولید، هزینه تبلیغات انجام داد تا مردم علاقمند به دیدن فیلم‌ها شوند . متاسفانه در ایران ظاهرا چنین اعتقادی  وجود ندارد و تبلیغات از اهمیت چندانی برخوردار نیست و سرمایه گذار رغبتی برای این کار نشان نمیدهد.به عنوان مثال، انیمیشن فیلشاه تبلیغات بسیار خوبی داشت و موجب شد تا مردم علاقمند به دیدن آن شوند.درحالیکه اگر هزینه تبلیغات کافی نباشد شاید بعلت عدم اطلاع رسانی فیلم ها و انیمیشن ها به خوبی دیده نشوند.انیمیشن سینمایی در وهله اول باید جذاب و سرگرم کننده باشد، به نظر می رسد در آینده نزدیک در هر فصلی شاهد نمایش  یک فیلم سینمایی با تکنیک انیمیشن باشیم ، اتفاق بسیار خوبی است و انیمیشن سازها و مردم می توانند از این فرصت به خوبی استفاده کنند.
تهیه کننده مجموعه انیمیشن«پهلوانان» گفت: اینکه در سال های گذشته چند فیلم انیمیشن در سینمای ایران نمایش داده شد اتفاق بسیار مهمی است و ساخت و اکران انیمیشن همچنان ادامه دارد اما در دهه‌های قبل تصور نمی کردیم شرایطی پیش آید که فیلم های انیمیشن ایرانی بر پرده سینما دیده شود.
گلپایگانی یادآور شد: امروز با وجود اینترنت دسترسی به جهان بیرون به مخاطب امکانی را فراهم کرده تا با هزینه نازلی بهترین انیمیشن های دنیا را ببینند، باید درنظر داشت که دیدن انیمیشن های خارجی  خودبخود ذائقه ایجاد می کند. در واقع با دیدن این فیلمهای جذاب و پر خرج مخاطب بتدریج احساس می کند همه انیمیشن ها باید با کیفیت و هزینه بالا ساخته شوند،در حالیکه چنین نیست و انیمیشنهای سینمایی بسیاری در دنیا یا هزینه و کیفیت پایین تر هم ساخته میشوند که بازار  این نوع فیلمسازی را  رونق داده است .
وی ادامه داد: در کشورهای صاحب انیمیشن  برای ساخت فیلمهایشان ، نیروهای خلاقی را از سراسر دنیا جذب و هزینه زیادی را متحمل میشوند . بدیهی است در چنین شرایط نابرابری ما نه میتوانیم و نه قرار است  در ساخت انیمیشن سینمایی و تلویزیونی با کشورهای دیگر رقابت کنیم ، ذهنیت رقابت با انیمیشن های خارجی و شبیه سازی با آنها همان چیزی است که موجب شد تا در سال های گذشته در انیمیشن سازی عقب بیافتیم و موفق جلوه نکنیم .
تهیه کننده مجموعه«شجاعان» همچنین گفت: سال ها این ذهنیت شکل گرفته که انیمیشن خوب انیمیشنی است که شبیه آثار خارجی باشد درحالیکه مقوله فرهنگ و سرگرم سازی بدین شکل نیست. عروسک‌هایی مانند کلاه قرمزی و جناب خان خارجی نیستند و علت اصلی موفق بودن آنها ایرانی بودنشان است که ما در صنعت انیمیشن هم  باید زودتر به این نکته توجه میکردیم .
گلپایگانی ادامه داد: همه کشورهایی که امروز دارای صنعت  هنرانیمیشن سازی هستند ابتدا آثار را برای مخاطبان داخلی خودشان می سازند ، و بعد از موفقیت و استقبال مخاطبان در کشور خود آنرا در  خارج از مرزها نمایش می دهند.
وی با بیان اینکه ایرانی بودن آثار مهم است، گفت: باید انیمیشن‌های سینمایی جذابی بسازیم که لزوما پرهزینه نباشد و با آداب و فرهنگ خودمان آنها را شیرین کنیم. تاکید میکنم که انیمیشن ها باید شخصیت محور باشد زیرا معتقدم انیمیشن‌های ما نیاز به قهرمان دارند و نیازی نیست که الگوی قهرمان های ما  مثل سوپرمن و بتمن و... باشند.

کارگردان انیمیشن «مرد و دریا» خاطرنشان کرد:متاسفانه فضا و وقایع انیمیشن‌های تلویزیونی ایرانی بیشتر در گذشته روی میدهند که  بیشتربرای مخاطب بزرگ سال مناسب است و برای کودکان  امروزی جذابیت چندانی  ندارد. شاید هنوز مخاطب ایرانی که عادت کرده است  انیمیشن سینمایی را در خانه و در تلویزیون بزرگ خانگی خود ببیند ، به اینکه برای دیدن یک انیمیشن سینمایی به سینما برود و در یک سالن تاریک همراه با دیگران تماشاگر یک فیلم باشد عادت نکرده است ،اما امروز شاهد  نمایش فیلم های سینمایی انیمیشن در پرده سینماهای ایران هستیم . این نوع فیلم ها  باید در ساعت‌های مناسب به نمایش درآیند تا کودکان همراه با والدینشان برای دیدن به سینماها بروند.
وی با بیان اینکه انیمیشن های سینمایی درحال رشد هستند، افزود:انیمیشن های سینمایی باید هم درام داشته باشند و هم فانتزی که فانتزی بودنش برای کودکان و درام بودنش برای جوان ها و بزرگترها مناسب است.
گلپایگانی با بیان اینکه انیمشن سازی را باید به متخصصین آن سپرد، گفت: انیمیشن هایی در سالهای اخیر  تولید شده اند که مدت زمان آنها 90 دقیقه است اما سینمایی نیستند بلکه  بنظر چند قسمت یک سریال است که بهم چسبانده اند وبا  ریتم کند و پر دیالوگ که مرتبط با یک کار تلویزیونی را دارد، نه تنها کمکی به انیمیشن سینمایی کشورمان نمی کند بلکه اعتماد مردم را  بخاطر ضعفهای آشکاری که در آنها مشهود است را هم کم خواهد کرد.
وی با بیان اینکه امروز وقت رشد انیمیشن در سینماست، بیان کرد: در سال های اخیر مدیرانی بودند که راه را برای انیمیشن های سینمایی باز کردند و شاید برخی از این آثار در گیشه شکست خوردند که برای تجربه ای اول امری بدیهی  هستند  اما اجازه دادند در سینماها دیده شوند و این اتفاق خوبی است.
کارگردان انیمیشن«طمع» گفت: یکی ازبهترین سرگرمی های مردم  ایران سینماست که می توانیم با فیلم ها و انیمیشن‌های جذاب آنها را سرگرم کنیم و با استفاده از ترانه ها و شعرهای خوب که نیاز هر فیلم سینمایی انیمیشن است  کودکان  و بزرگترها راهم به سمت سینماها بکشانیم تا حس خوب و مفرحی به آنها بدهیم.
گلپایگالنی ادامه داد:عقبه کلی انیمیشن در ایران گرافیک و نرم افزارهای کامپیوتری است درحالیکه پشتوانه  اصلی انیمیشن سینماست، سینما یعنی فیلمنامه، کارگردانی، تدوین  و ... که در ساخت انیمیشن سهم اصلی را بعهده دارد و نباید به اشتباه تصور کنیم که انیمیشن زیرمجموعه گرافیک و نرم افزارهای کامپیوتری  است.
وی درباره تولیدات مشترک در حوزه انیمیشن نیز گفت: فوائد تولیدات مشترک بسیار زیاد است اما قبل از اینکه به دنیای بیرون از خودمان برای انیمیشن فکر کنیم باید شرایطی فراهم کنیم تا سرمایه گذار داخلی و خارجی احساس ریسک نداشته باشد و زمانیکه پیشنهاد همکاری می شود بدانند که این حوزه ابتدا برای مخاطبان ایرانی بسیار جذاب است و طرفدار دارد و در واقع موفقیت فیلمها در داخل تضمینی برای موفقیت آن در بازارهای خارج از کشور می باشد .
گلپایگانی ادامه داد: در سال‌های اخیر شاهد بودیم که به دعوت سرمایه گذاران خارجی کارگردان های ایرانی فیلم زنده برای ساخت فیلم هایشان به کشورهای دیگر رفتند و قصه خود را با لوکیشن خارجی و بازیگران خارجی ساخته اند. این شاید نشان دهنده  علاقه سرمایه گذار خارجی به فیلمساز ایرانی است اما از طرفی نشان دهنده عدم اطمینان سرمایه گذاری در داخل کشور ما است  . درحالیکه در کشورمان بازیگران و متخصصان خوبی داریم که می توانیم با کمک آنها تدابیری برای بازگشت مناسب سرمایه هم داشته باشیم تا رغبت بیشتری برای سرمایه گذاری بر فیلمهای ایرانی و همچنین  انیمیشن های ایرانی داشته باشند. قبل از اینکه سرمایه گذاری خارجی و حتی داخلی به انیمیشن های سینمایی ساخت داخل رو بیاورند شاید بهتر است دولت بعنوان بزرگترین سرمایه گذار در بخش های فرهنگی کشورمان  با اعتماد به هنرمندان خود ، دست آنها را در ساخت کارهای سینمایی جذاب  باز بگذارد تا سنگ بنای تولیدات سینمایی انیمیشن کم کم شکل گرفته و بتدریج با نمایش موفق خود نظر سرمایه گذاران داخلی وخارجی را به سرمایه گذاری در  تولید انیمیشن در ایران جلب نمایند .
هیچ گروهی چون هنرمندان لایق این اعتماد نیستند چرا که همگی آنها دغدغه های فراوانی برای فرهنگ و هنر این مرز و بوم در وجودشان دارند .

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
بازدید 651 بار آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 مرداد 1397 ساعت 07:33

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.